UA
Меню

Маршалл Клаус: доула і чутливий період

2021-03-31 21:26:58

Всесвітньо відомі американські педіатри Маршалл Клаус та Джон Кеннел (на фото) довели необхідність раннього контакту між матір’ю й дитиною, а також відкрили феномен компаньйонки в пологах, яку назвали "доула".

Чому ці лікарі були активними прихильниками доульського руху, дізнаємося від самого Маршалла Клауса. У 2001 році він дав інтерв’ю доулі Малик Тарлі, у якому виклав своє бачення чутливого післяпологового періоду та впливу доульскої підтримки на жінку і її материнство. Пропонуємо вам найцікавіші моменти. 

ЧУТЛИВИЙ ПЕРІОД І ВПЛИВ ДОУЛИ
Маршалл Клаус: Одна з речей, яка змусила нас замислитися, чи не є період після пологів особливим, - це те, що коли матері проводили зі своїми новонародженими дітьми першу годину, їхня поведінка була іншою і через дев’ять днів. Раніше ми цього не бачили. Вони були набагато більш чуйними до своїх малюків. Більше цікавилися своїми дітьми. І ми їх цього не вчили.

Тоді з’явилися нові дослідження, пов’язані з тим, що матері які отримували більше підтримки під час пологів, були менш депресивними через 6 тижнів. Також, за даними Сьюзан О'Коннор, було менше насильства над дітьми протягом наступних 17 місяців. І це дослідження було рандомізоване.

Ми вважаємо, що через те, що в жінки виділяється велика кількість окситоцину, гормону любові, в мозку молодої матері відбуваються серйозні зміни. Так склалося еволюційно, щоб жінки були дуже чутливими до своїх новонароджених дітей. Тому вони повинні відразу контактувати з малюком, бо всі діти різні.

Матері дивляться й дивляться на своїх немовлят. Вони не відводять від них очей. Коли я запитував їх про це багато років тому, вони казали, що так приймають свою дитину. І я не відразу збагнув, що це означає. Це означає, що вони, уважно спостерігаючи за малюком, починають відчувати його потреби.

Що це значить для лікарів, медсестер та доул? Те, що жінка після пологів дуже схожа на губку [звідси чутливий період]. Чим дбайливіші ми у ставленні до неї, тим більше турботи, яку ми їй надаємо, вона зможе увібрати в себе. І це вплине на те, як вона доглядатиме свою дитину.

Я думаю, що цей процес в значній мірі стимулює саме доула. Тому що, коли доула підтримує матір, розтирає їй спину, не залишає жінку, навіть якщо пологи тривають 6, 8, 10, 12 годин. Лишається з нею, незважаючи на виснаженість. Думаю, дуже мало людей взагалі коли-небудь мали такий догляд.

Жінка починає відчувати до доули тепло. Вона сприймає, як та піклується про неї, її лагідність і турботу, а потім так само піклується про дитину.

І чим ми дбайливіші, тим більше це змінює жінку. Через шість тижнів і через два місяці вона все ще відрізняється. Так вона втілює якості доули і застосовує їх до своєї дитини.

Якщо дитина з вами відразу після пологів, і вона ніколи не залишає вашого ліжка, ви не відмовитесь від неї. І це продемонстрували жінки в трьох різних країнах.

У Швеції є дослідниця Керстін Увна Моберг, яка має уявлення про те, як це працює. До моменту пологів у мозку збільшується кількість рецепторів до окситоцину. І це має сенс. Високий рівень окситоцину – це наша відкритість, сприйняття нового.
Коли ви перебуваєте в чутливому періоді, це означає, що ви емоційно пластичні.

Якщо у вас травматичні пологи, з вами не було доули, або хтось ставився до вас недобре, це може бути руйнівним, болючим для вас. Але якщо під час важких пологів, ви мали дбайливий догляд, доула була з вами щохвилини, цей досвід може стати позитивним для вашого подальшого життя.

Отже, чутливий період пропонує нам змінити акушерський догляд, щоб зробити його максимально гуманним.

Доула - ідеальна фігура для прикладу. І не лише для матері. Доула певною мірою може бути моделлю поведінки для лікарів. Коли ми бачимо, яку допомогу вона надаєте, ми починаємо думати про те, що і навіщо робимо ми, розумієте?

І якщо ми почнемо отримувати більше наукових свідчень про чутливий період, то всі, хто працює з матерями, зрозуміють, що вони дуже впливові люди, але, сподіваюся, в позитивному сенсі.

Що добре у доул, так це те, що вони нічого не роблять, не узгодивши з матір’ю.

Ви можете терти жінці спину, але вона може хотіти, щоб її узяли за руку. Вона також може взагалі не сприймати жодних дотиків. Тож доула завжди звіряється з жінкою. А ми не робимо цього достатньою мірою. Я не думаю, що лікарі достатньо перепитують матерів. Дайте їм вибір.

Канадці випередили нас. Канадська королівська акушерська спілка рекомендує кожній матері мати безперервну підтримку турботливої жінки.

Я б сказав, що кожна доула, яку ми бачили, є дуже м’якою та турботливою. Ви повинні пам’ятати, що ви потужна фігура, тому що жінка перебуває в зміненому стані свідомості.

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ
Один з важливих моментів - це те, що матері, які бачать, як доула дбає про них, ймовірно, будуть менш пригніченими й менш тривожними. І є дані, які це підтверджують. Я думаю, жінка піклуватиметься про свою дитину, використовуючи деякі «підказки» з догляду, який надала їй доула.

Якось я відвідав близьку подругу кілька років тому. Я був здивований, як добре вона давала усьому раду, виховуючи двох активних близнюків. І я запитав її: "Як у тебе це виходить?" Тому що я знав, що вона любить порядок, а діти його не підтримують.

Вона сказала: "Знаєш, у мене була просто чудова доула. Коли я засмутилася, вона стала більш розслабленою і допомогла мені цим впоратися. Зараз, коли засмучуються близнюки, я намагаюся допомагати їм так само. Я не засмучуюся, а стаю спокійною, як моя доула."

Оригінал: https://youtu.be/K1gyizxgpnM
Фото: nytimes.com
Переклад: доула Центру "Семицвіт" Ольга Горбенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ